Nastale kisle snovi, kot so sečna in mlečna kislina kemično reagirajo z alkalnimi telesnimi tekočinami kot so kri, limfa, žolč in jih tako nevtralizirajo. Ampak, če v prehrani prevladujejo kisla živila, lahko pride do presežka kislih snovi čemur rečemo tudi zakisanost organizma.
Potem so tu še simptomi kot so:
- upad mišične mase
- sprememba kostnega tkiva
- slabost, bruhanje
- omotičnost in glavoboli.
- lahko pride tudi do bolečin v sklepih
Pri zakisanju vezivnega tkiva, lahko pride tudi do bolezenskih težav, kot so:
- putika
- revma
- celulit
- migrena
- osteoporoza
- diabetes
- bolezni srca in ožilja
- možganska kap
- črevesna glivična obolenja
- pojav obolenja zob
- kronični vnetni procesi v črevesju in alergije.
Po navadi take bolezenske simptome spremljajo še znaki kronične utrujenosti, slabega razpoloženja, motenj pri spanju, živčne utrujenosti, zmanjšana koncentracija in volja do dela.
Poleg lastnih snovi in tekočin, telo vsebuje tudi toksine in snovi patogenih organizmov, ki so izključno kisli. Večja kot je njihova prisotnost, večja je kislost in telo se veliko težje trudi ohraniti nevtralen Ph.
Obstajajo tudi drugi škodljivi učinki, ki se pojavijo zaradi povečane kislosti. Telo uporablja NATRIJ za vzdrževanje homeostaze-notranjega stanja telesa in vrnitev pH na normalno raven, kar pa izčrpava zaloge natrija. Ko natrij ni več zmožen vzdrževati homeostaze telo začne porabljati KALCIJ. Če ga z zaužito hrano ne dobi dovolj, ga bo vzel iz kosti in zob. To posledično vodi do slabih kosti kar pripelje do osteoporoze, slabih in šibkih zob.