Prva zapoved tibetanske medicine:
''Najprej očisti, potem zdravi.''
Kaj se zgodi, ko jemo vse hkrati?
Hrana iz skupine beljakovin potrebuje kisle encime, ogljikovi hidrati pa nevtralne encime. Ko se ti encimi srečajo v prebavilih, pride do njihove delne nevtralizacije in proces prebave hrane postane moten.
Ker je proces moten, žleze še naprej izločajo encime in delujejo z večjo obremenitvijo, vendar zaman, saj preveč raznolike hrane med seboj ne moremo dobro prebaviti. Denar smo porabili za hrano, ki ni dobra za naše telo in škodovali svojemu zdravju, saj paraziti in glive komaj čakajo na to.
Kako naprej?
Kosi neprebavljene hrane prehajajo skozi dvanajstnik, kjer jih je potrebno razgraditi na makrohranila, da bodo primerna za absorbcijo.
Vendar se ne razgradijo, ker je ravnovesje encimov moteno in hrana kot taka preide v tanko črevo, kjer črevo absorbira hranila iz hrane.
Do popolne absorbcije ne pride, ker je hrana nepripravljena, začne gniti, črevesna flora pa jo komaj prepozna in pojavijo se bakterije v črevesju, ki sčasoma vodijo v različne bolezni.
Kaj je posledica?
Telo želi hrano, jemo vedno več, želodec se širi in tako si sami ustvarimo finančne in zdravstvene težave. Zdrava odrasla oseba ne potrebuje pretirane količine hrane za normalno delovanje.
Paraziti, zajedalci in glivične spore so povsod okoli nas v hrani in v vodi. Razvijati pa se začnejo ob prebavljanju hrane, pojavijo se plini, napihnjenost, želodčne bolečine, driska ali pa zaprtje.