Nemogoče jo je izkoreniniti, obenem pa tudi dokaj nepotrebno. Pomembno je edino, da jo imamo pod nadzorom. Njena jajčeca so povsod in jih zaužijemo praktično vsak dan, s hrano, vodo, zrakom. Če je zaužita količina majhna, težavo rešujejo naši obrambni mehanizmi (imuniteta). Npr. jajčeca, ki jih zaužijemo s hrano, v procesu prebave s pravilno prehrano uničijo. Če se žolč dovolj izloča in ob pravem času, jih razgradi kot vsa druga živila.
Toda ob vsakem padcu imunosti (duševni ali fizični stres, druge okužbe, stresne situacije, jemanje močnih zdravil …) se ob tej priložnosti v telo vnese precejšnja količina jajčec Toxoplasme, del njih ali njihovih ličink uspe doseči tanko črevo in nato vstopijo v krvni obtok. To je takrat, ko se “sprehajajo” po telesu in se začasno naselijo v najbolj primernih tkivih. To lahko povzroči nekatere simptome v obliki želodčnih težav, povišane temperature, bolečine, tikov-tresenja mišic.
Takrat po navadi rečemo: “prehladil sem se”, “dobil sem želodčno gripo, želodčni virus” itd. Žal to pogosto ni tako, pravi vzrok je velikokrat toksoplazma. Človeški organizem je postal njen začasni gostitelj in medtem, ko čaka na priložnost, da ga zapusti, dela škodo. Simptomi so redko izraženi, veliko bolj pri ljudeh z oslabljeno imuniteto .. Človek jo nosi v sebi in ne ve, da je v njem.
Če je toksoplazmoza prizadela srčno-žilni sistem, se lahko pojavijo simptomi, kot so palpitacije, zoženje in bolečine v predelu srca, aritmije in moten srčni ritem, lahko nastane nizek krvni tlak.
S toksoplazmozo v prebavilih je zmanjšan apetit, suha usta, dolgočasne bolečine v trebuhu, napihnjenost in plini v želodcu.
Toksoplazmoza endokrinega sistema se manifestira v obliki motenega menstrualnega cikla pri ženskah, impotence pri moških in disfunkcije trebušne slinavke. Pri nekaterih ženskah toksoplazmoza vodi do trajnih splavov.
Če toksoplazmoza prizadane oči, pride do horioretinitisa in uveitisa, progresivne miopije.
Toksoplazmoza mišično-skeletnega sistema povzroča močne bolečine v mišicah nog, bokov in pasu ter včasih – v mišicah hrbta, vratu in rok. Bolečine v mišicah so včasih tako močne, da motijo človekovo gibanje. Seveda simptomi kronične toksoplazmoze niso trajni – praviloma se pojavijo občasno in tudi izginejo. Običajno ljudje in zdravniki dvomijo, postavljajo se napačne diagnoze in načini zdravljenja.
Skoraj vsi simptomi toksoplazmoze, razen očesnih bolezni, so nespecifični, kar pomeni, da se pojavljajo tudi pri drugih boleznih, natančna diagnoza toksoplazmoze, ki temelji samo na simptomih, pa je nemogoča.